Menu

Blog

Obnova areálu - jaro 2020

22.3.2020 | Obnova areálu - jaro 2020

Na začátku roku jsme zahájili další etapu nouzové obnovy pláště střechy a do února se podařilo zakrýt celou zadní část budovy za věžičkou - viz foto.

Jarní vítr ovšem již na začátku března prověřil pevnost zbytků ztouchnivělého bednění pod pláštěm z makrolonových desek a spoustu jich opět uvolnil. Letos bychom chtěli začít s úplnou rekonstrukcí střechy, nicméně do té doby je nezbytné i takovéto nouzové zakrývání, ve ktrém budeme dle možností samozřejmě pokračovat.

 

 

Reportáž z hudebního minifestivalu 2019

6.8.2019 | Reportáž z hudebního minifestivalu 2019

Vážení přátelé, milí hosté a příznivci Karlova údolí,

V sobotu, 3.8.2019 se na louce v Karlově údolí konal již druhý ročník hudebního minifestivalu. Vše nádherně zdokumentoval šluknovský dvorní fotograf, pan FIšer, kterému tímto zasíláme velké díky a odkazujeme na jeho stránku s fotkami: https://www.zonerama.com/fidelko/Album/5502951

Ačkoliv se ponejprv zdálo, že se všechny okolnosti staví proti konání této akce, bylo odpoledne nakonec moc fajn! Považte sami: Nejprve, dva dny před festivalem volá kapelník Jazz Bandu, že se jejich kapela ze zdravotních důvodů nemůže zúčastnit. Dobrá, to se může stát, nicméně tím špatné vyhlídky nekončí. Ema ve stejný den rovněž ochořela, takže nebylo do poslední chvíle vůbec jasné, zda se bude moci zůčastnit. Předpověď počasí v posledních 14 dnech slibovala taktéž jen to nejhorší, že se lidé již několik dní před začátkem dotazovali, zda by nebylo lepší akci zcela zrušit. A aby toho nebylo málo, ještě jsme doma zapomněli hadici pro výčep nealko nápoje, takže bezva.... Nicméně akci jsme nezrušili a od rána mohly začít přípravy.

Prodejní stánek byl přesunut na louku, vše důkladně vyčištěno a v půl třetí jsme již vítězoslavně zahájili smažení bramboráčků, rovnali auta na parkovišti a vítali první hosty. Už už se zdálo, že vše poběží hladce, ale ne, po pár minutách zas vše naruby :-) Konzistenci bramboráčků ustála opět jen jediná pánev ze čtyř, na ostatní se lepily jako h* na košili, takže fronta u stánku zajištěna...to však zpočátku nevadilo, jelikož se po pár minutách rozpršelo a lidé se pod přístřeškem stánku alespoň pěkně schovali.

Tak, a tím výčet negativních zpráv již naštěstí končí: Po čtvrt na čtyři, s prvními tóny umem obdařené kapely Darudaj, déšť ustal a usmálo se sluníčko. V pohodové atmosféře sluncem zalitém odpoledni již koncert pokračoval až do večera, včetně dvou vystoupení pana 'Tumaje', který nám přijel až z Ústí n. L. předvést, jak se správně pije pívo - no přece ve stoje na hlavě! Tumaj je borec, který se pyšní rychlostním rekordem v této kategorii s regulérním záznamem v (české) knize rekordů. Po vystoupení druhé kapely - Janberi, obohacené o dva nové a musím říci vítečné hráče (basák a ságista), jsme uspořádali společnou procházku po obnovených částech vodotečí a hosté se mohli dovědět i něco více o dalších plánech s Karlovým údolím :-).

Odpoledne se tedy nakonec, s opětovnou návštěvností cca kolem sta lidí a s oproti loňskému roku zvýšeným podílem přátel ze sousedního Německa vydařilo! Touto cestou rovněž moc děkujeme všem přispěvovatelům dobrovolného vstupného, které bude, jak slíbeno, beze zbytku využito ke zvelebení a rozšíření parku před budovou.

Děkujeme za přízeň a těšíme se již nyní na další akci, vánoční koncert, plánovaný na 14.12. v parku před budovou. Mějte se všichi moc fajn!

Za tým z Karlova údolí a rostoucí základnu přátel ze Šluknova, Martin a Ema Bilinští.

Hortenzie latnaté, aneb nejen rododendrony přežily karlovoúdolskou dobu temna

25.9.2017 | Hortenzie latnaté, aneb nejen rododendrony přežily karlovoúdolskou dobu temna

Kdokoli v těchto dnech zavítá do Karlova údolí, jistě si povšimne bohatě kvetoucích keřů v zadní části parku. „Přece to nejsou šeříky?“ ptají se zmateně kolemjdoucí. Nikoli, jedná se o hortenzie latnaté, robustnější příbuzné známějších hortenzií velkolistých, které běžně zdobí zahrádky sytě modrými nebo růžovými květy. Hortenzie latnaté naproti tomu kvetou většinou bíle a barva květenství se postupně mění na jahodovou. Nespornou výhodou tohoto druhu hortenzií je, že kvetou na jednoletých výhonech, takže jim nevadí jarní mrazíky. Z květů se tak můžeme spolehlivě radovat každý rok, a to často až do zimy, protože na keřích vydrží opravdu dlouho. Ve své domovině, v Japonsku a Číně, tento keř dorůstá až sedmimetrové výšky, v Čechách jsou však málokdy vidět exempláře vyšší než dva metry. Obě hortenzie, které si můžete prohlédnout v Karlově údolí, mezi takové patří. Jejich výška a mohutnost jsou svědectvím o tom, že přežily navzdory útlaku okolních náletových stromků, navzdory velké vodě, která před lety poničila zatrubnění potoka a vymlela zem v okolí jejich kořenů, navzdory zvěři a vandalům, kteří krásné květy nešetrně lámou. Prosíme Vás, abyste nám je pomohli chránit, protože si naši péči zaslouží!

Ohnivec, příslib jara

17.3.2017 | Ohnivec, příslib jara

Ohnivec rakouský (Sarcoscypha austriaca)

Při procházce bývalým parkem v předjaří 2017 nás mezi zbytky sněhu zaujal záblesk neuvěřitelného odstínu červené. Ač nadšení houbaři, s touto neobvyklou houbou jsme se dosud nesetkali. Možná to bude tím, že na sníh zpravidla vyrážíme vyzbrojeni lyžemi nebo sáňkami, nikoli košíkem. Nebo také tím, že v okolí našeho bydliště nerostou v takové míře stromy, na které je výskyt ohnivce vázán. Tato nejedlá (avšak nikoli jedovatá, takže existují nadšenci, kteří ji konzumují) houba totiž nevyrůstá ze země, nýbrž z trouchnivějícího dřeva. Chutnají mu především akáty, javory, buky, vrby a olše (v jehličnatých lesích bychom ho tedy hledali těžko) a má rád vlhko. A právě olší je v okolí „zámečku“ požehnaně, stejně jako vlhka. S dětmi jsme dlouho dřepěli ve spadaném listí a tlejících větvích a obdivovali krásné červené mističky. Fantazie v mysli snadno vykouzlí představu drobných skřítků, kteří po dlouhé zimě vylézají ze svých úkrytů a v červených číškách naleznou posilující nektar ohřátý prvními slunečními paprsky nového jara.  Stejný obraz nejspíš vytanul před očima i vědci, který ohnivci vymýšlel anglický název: scarlet elf cup, skřítkův červený kalíšek.

1

Copyright © 2021 | Karlovo údolí